Romnia hivatalos nyelve a romn. A romn nyelv az jlatin nyelvek kz tartozik. A romnok az egyetlen nll llammal rendelkez np Kelet-Eurpban, akik latin eredet nyelven beszlnek.
A forrsok, fleg az rottak, csekly szma s a politikai rdekek tkzse miatt, vitatott krds az, hogy a romn nyelv csak a Balkn-flszigeten, a Duntl dlre keletkezett-e, vagy az kori Dciban is, a Duntl szakra. Az viszont nem vits, hogy a romn a keleti vulgris latin nyelvbl szrmazik, amely beolvasztotta a trk-dk szubsztrtumt.
gy keletkezett a proto-romn nyelv, az i. e. 3. szzad s az i. sz. 3. szzad kztt. Ezt az szlv nyelv kezdte befolysolni, amikor, a 7. szzad vgn, szlvok jelentek meg tmegesen a Balkn-flszigeten. Ekkor kezddtt a keleti jlatin nyelvek sztvlsa is.
A npvndorlsok korban ms nyelvek keveset hatottak a romnra, de ksbb, a trtnelem sorn, nagyobb hatst gyakorolt a szkincsre a magyar nyelv, a krnyez szlv nyelvek, az oszmn-trk nyelv, az jgrg nyelv. A legtbb jvevnysz a 18. szzad vgtl kezdve kerlt a romn nyelvbe, a nyugati jlatin nyelvekbl, fleg a francibl s az olaszbl.
A 16. szzad elejig romnok csak egyhzi szlv nyelven rtak, cirill abcvel, belertve az els irodalmi mveiket is. Ekkor keletkezett a legrgebbrl fennmaradt teljes romn szveg, egy keresked, Neacu levele Brass polgrmesterhez. Ugyanebben a szzadban rdott mg tbb vallsos jelleg, eleinte egyhzi szlvbl lefordtott munka, elbb kziratban, majd a szzad msodik felben nyomtatott alakban. Az utbbiak a muntniai nyelvjrsban rdtak, amely a dl-kelet-erdlyi romnok nyelvjrst is magba foglalja. Ezen az alapon kezdett kifejldni a romn irodalmi nyelv.
A 18. szzad kzepn kezdtek tmegesen behatolni a romn nyelvbe az jlatin jvevnyszavak, s ekkor zajlott le a modern sztenderd nyelvvltozat kifejlesztse, ami a 19. szzad vge felig tartott. Kt fbb irnyzata, egy latinizl s egy olaszost kzl, az utbbi gyztt.
|